MODERNÁ HISTÓRIA NORDIC WALKINGU PO ROKU 1997

Moderná história Nordic Walkingu po roku 1997 - Rozmach Sauvakävely vo Fínsku, rozšírenie do sveta a medzinárodný názov Nordic Walking

 Papučka na asfalt

Ďalším krokom v procese vývoja palíc bolo vytvorenie funkčnej papučky na asfalt. Gumená papučka pripevnená k hrotu palice umožnila praktizovať Nordic Walking v mestách na asfaltových cestách, aké Marko opisuje vo svojej tvorbe. Navyše to ukázalo cestu, že Nordic Walking je možné praktizovať v ktoromkoľvek kúte sveta a kedykoľvek, pretože Nordic Walking nezávisí od poveternostných podmienok, ročného obdobia alebo okolností. Exel začal túto problematiku študovať až v roku 2000, spočiatku  na základe informácií z Markovej tvorby sa zameral na európske trhy, predovšetkým Nemecko.

Nordic Walking - prelom v roku 1998

Marko publikoval prvý veľký domáci článok propagujúci aktivitu pre stĺpec s názvom „Ďalší krok“, ktorý vtedy napísal pre časopis Seura vo Fínsku. Rok 1998 možno považovať za rok rozmachu pobláznenia Nordic Walking vo Fínsku. Počet nadšencov vyskočil z takmer nuly na vyše stotisíc (120 000) ľudí, ktorí cvičia Nordic Walking aspoň raz týždenne! Rok 1998 naučil Marka osobne veľa o Nordic Walking a o tom, ako ho učiť. V tom čase pracoval s Nordic Walkingom nepretržite sedem dní v týždni.


Na obrázku z roku 1997 je prvá reklama na Nordic Walking! V reklame Exel na obale sú viditeľné Markove ruky a v strede palíc ide Marko na „Originálnym Nordic Walking“. Obrázky ako aj text reklamy boli prevzaté z Markovho diela „SAUVAKÄVELY“. Okrem toho Suomen Latu (Ústredná asociácia pre rekreačné športy a outdoorové aktivity) začala organizovať rôzne podujatia s cieľom propagovať fyzickú aktivitu vo Fínsku. Marko odviedol svoj diel práce z Fínskeho športového inštitútu.

„Nordic Walking do každého počasia“

V ústave aj mimo neho. Marko takmer každý deň vyvíjal nové metódy a spôsoby, ako naučiť ľudí rýchlejšie a jednoduchšie spôsoby, ako sa naučiť tajomstvá palicovej aktivity. Aktivita sa skutočne veľmi rýchlo rozšírila po celej krajine a bola nepretržitým mediálnym predmetom. Tréningy na princípe „všetko z ničoho“, ako aj absolvovanie inštruktážnej knihy „Od Nordic Walking k palicovým športom“ boli náročné úlohy, pretože Marko musel vymýšľať všetko od začiatku. Toto obdobie vytvorilo skutočné usmernenia pre medzinárodný rozvoj pohybovej aktivity (okrem iného na tom boli založené aj budúce vzdelávacie materiály INWA 2000-2004).

Nordic Walking - prvá brožúra

Brožúra „From Nordic Walking to Pole Sports“ (Sauvakävelystä sauvaliikuntaan) bola dokončená na jar 1999. V tom istom roku „Sauvakävely“ dostalo svoj medzinárodný názov „Nordic Walking“. Spolu s plnením ďalších úloh sa sprievodca s nadšením predával a predával. Sprievodca bol tiež použitý ako scenár pre tréningové video Nordic Walking 2 vydané Suomen Latu (Ústredná asociácia pre rekreačné športy a aktivity v prírode).

Brozurajpg

Nordic Walking - prvá kniha

Práca vykonaná na propagácii Nordic Walking priniesla Markovi výsledky a pomohla mu nadviazať kontakty s vydavateľstvom Gummerus. Takmer od začiatku, na prvom stretnutí v kancelárii spoločnosti Gummerus, súhlasili s  redaktorom Mr.Risto Väisänen pripraviť poriadnu knihu o cvičení s palicami a Nordic Walking (Sauvakävely ja muu sauvaliikunta). Prostredníctvom mnohých projektov spolupráce týkajúcich sa Nordic Walking a Nordic blading (inline korčuľovanie s palicami) sa Markove kontakty s Exelom Oyjom sa ešte posilnili. Okrem toho, koncom jesene 1999 Marko napísal a zostavil inštruktážny balík Nordic blading pre Exel a K2 Skate College. Všetko sa zdalo možné spolu s popularitou Nordic Walking. Nikto už nebol prekvapený, keď videl rôzne druhy ľudí kráčajúcich s palicami. Namiesto toho sme často počuli komentáre ako: „Dalo by sa plávať aj s palicami?

 Knihajpg

International Nordic Walking Association

INWA (International Nordic Walking Association) bola založená na jar 2000 a marketingový manažér Exel Oyj, Aki Karihtala, pozval Marka, aby sa stal zakladajúcim členom, ako aj členom predstavenstva a hlavným trénerom organizácie. Neskôr na jeseň Marko nadviazal pracovný pomer so spoločnosťou Exel. Takto sa Marko začal učiť remeslu – najskôr ako produktový manažér pre spoločnosť Exel Oyj, čo bola pozícia, ktorá sa neskôr zmenila na manažéra produktovej rady. Marko bol v skvelej situácii, pretože teraz mohol ovplyvniť rozvoj pohybovej aktivity v každom jej individuálnom aspekte.

Mierne povedané – vtedy bol nadšený. Medzitým sa Nordic Walking rozvinul do takej miery, že ho v roku 2000 praktizovalo takmer pol milióna Fínov! Za týchto okolností bolo pre Marka veľkým potešením vydať v roku 2001 vôbec prvú knihu na svete o Nordic Walking a zároveň vyrábať produkty najvyššej kvality pre nadšencov tejto fyzickej aktivity. V rokoch 2001 a 2002 väčšinu času trávil učením sa novej práce a cestovaním po Fínsku a zvyšku sveta, zúčastňoval sa rôznych vzdelávacích podujatí v oblasti Nordic Walking organizovaných INWA. Operácie INWA sa neustále rozvíjali a v auguste 2002 už bolo takmer 30 INWA Master Trainers po celom svete.

Obchodný rozmach

Markova tvorba sa začala objavovať aj medzinárodne. Okrem toho mnohí výrobcovia športového vybavenia sa začali angažovať na trhu s palicami; LEKI, SWIX, KOMPERDELL, KARHU, MASTERS, GABEL, ODLO atď. Nordic Walking sa stal skutočne významnou oblasťou podnikania pre výrobcov palíc, športový textilný a obuvnícky priemysel!

Nordic Walking International - prelom v roku 2003

Rok 2003 bol rokom viditeľného rastu Nordic Walking v medzinárodnom meradle. Počet INWA Master Trainers sa počas jari 2003 zdvojnásobil a dosiahol približne šesťdesiat (60) trénerov. V roku 2003 som väčšinu času skutočne strávil poskytovaním informácií o Nordic Walking. Účastníci zájazdu pochádzali z Nemecka, Rakúska, Talianska, Nórska, Luxemburska, Estónska, USA, Islandu, Holandska, Anglicka, Dánska, Slovinska a Chorvátska. V týchto prípadoch – Marko vždy chodil do hôr – pri jeho zapojení musel teda veľa cestovať.

Nordic Walkingu - rozvoj

Každé tréningové podujatie, na ktorom sa zúčastňujú špičkoví profesionáli v oblasti telesnej výchovy, je pre každého trénera mimoriadne náročné a mimoriadne poučné. Vďaka diskusiám a kontaktom s rôznymi kultúrami, ktoré vyplynuli z týchto seminárov a vzdelávacích podujatí, sa Markovi odkryli mnohé nové perspektívy. Zároveň však treba priznať, že základy Nordic Walking sa od tých čias na jar 1997 vôbec nezmenili.

V roku 1997 sa človek kráčajúci s palicami, sprevádzaný pobaveným výsmechom, musel v hanbe zakrádať a hľadať úkryt v lese. V roku 2012, prieskumy ukazujú, že len vo Fínsku je viac menej 1-1,5 milióna nadšencov Nordic Walking. Keďže Fínska populácia je 5,2 milióna, znamená to, že približne 20 % Fínov pravidelne cvičí Nordic Walking aspoň raz týždenne! Na základe rôznych zdrojov sa odhaduje, že v súčasnosti je na svete asi 14 miliónov nadšencov Nordic Walking. Keď Nordic Walking ešte len robil prvé kroky, vo Fínsku sa mu hovorilo „chôdza s demenciou“, pretože ľudia si mysleli, že tí, ktorí ho cvičia, si zabudli lyže doma. Navyše, Nordic Walking bol jednoznačne považovaný za hlúpy nezmysel.

Dnes toto divoké šialenstvo zachvátilo Fínsko a rovnomerne sa rozšírilo po celom svete, kde ho praktizujú rôzne cieľové skupiny. Aj keď v medzinárodnom meradle je Nordic Walking stále mladý šport,  má silný a stabilný základ, ktorý vychádza z jeho pôvodnej techniky.

Pôvodný Nordic Walking - pravidlá Sauvakävely!

 

Zdroj a obrázky Marko Kantaneva, Marcin Szulc